Stříbrné lemování....

8. března 2013 v 12:52 | Alyss Adler |  Téma Týdne
Stříbrné lemování, boj proti depresi a pesimismu....

Deprese je tématem tohoto týdne, a já jsem se tento článek rozhodla napsat v inspiraci filmu a knihy, které ovládli mých posledních pět dní.
Silver Linings Playbook aneb Terapie láskou, tak se jmenují kniha a film. Hlavní hrdina, Pat, se vrací domů z léčebny, a on sám se v průběhu knihy mnohokrát zmiňuje o depresích. On se snaží napravit, zlepšit se jako člověk, změnit se od základů, učí se být laskaví, a to kvůli tomu, že si stále myslí, on v to doufá, že se znovu shledá se svou manželkou a bude s ní žít dál. Ta ho ovšem nepostrádá, má novou rodinu, a to kvůli ní byl Pat zavřený čtyři roky v léčebně, a teď se na něj dívá většina lidí jako na cvoka. Až na Tiffany, ženu, která přišla o svého manžela a snaží se též začít znovu.
A proč zrovna tohle píši, a povídám? Jak už jsem říkala, v obou titulech se často objevuje slovo deprese. U Pata, se třeba depka, projevuje náhlými přívaly vzteku, nebo když neví jak dál sám sobě říká, že má depku, a tak si jde zacvičit nebo zaběhat, aby na všechno zapomněl, a ono to vážně pomáhá. Prost když děláte něco, čím musíte zaměstnat tělo i mysl, aby nemyslela na to špatné, na to z čeho máte deprese, na to co vás žere. Dále s ní Pat bojuje optimismem, který se naučil v léčebně, ale hlavně svou vírou "ve stříbrné lemování". A co to má být? Pat miluje pozorování mraků, a to je jeho stříbrné lemování vychází právě z toho. Věří, že každá věc, každý čin má svůj světlí okraj, je na ní něco dobrého a má světlou stránku. Stříbrné lemování, optimismus. Já myslím, že proti depresím by tohle mohlo pomoci, kdyby člověk věřil v to, že každá věc má na sobě něco dobrého. Samozřejmě jsou i horší řešení proti depresi, někdy i krajní, které se mi vůbec nelíbí, ale o tom dnes nechci mluvit. Pat také říká, "Když neztratíte optimismus, věřím, že s toho vyjde něco dobrého"
Třeba taková Tiffany, si depresi též vyřešila po svém. Ve filmu se to dozvídáte opravdu v bezvadném podání, kdy to jen tak oznámí v restauraci při čaji a cereáliích. Pat si myslí, že naváže normální téma, zeptá se, "Jak je v práci?" Tiff, odpoví, že jí právě vyhodili, a proč? Jen tak konverzačně řekne, že se vyspala se všemi svými kolegy. Překvapený výraz Pata a jeho otázka, "Se všemi?" Ona mu na to řekne, že když Tommy umřel, měla depku!
Takže také řešení deprese xD Jí se tedy moc nevyplatilo.

Pak začala proti tomuhle stavu bojovat jinak… Tancem proti depresi… tak se jmenovala soutěž kam se zapsala, a nakonec výměnou za dopisy pro Nikky, do toho šel i Pat. Ovšem ty dopisy psala Tiffany, ale to se dozví až později. Zatím tancují jak ve filmu, tak v knize, a oba pilně zkoušejí a vylepšují své představení. Když zkouší, tak se celým kinem rozlije naprosto dokonalá hudba. Sice jiná, ne, na kterou tančí v knize, ale je taky krásná.
Ovšem tu v knize má Tiffany, vybrala opravdu krásně, a když sledujete ten text, a víte jak moc je do Pata zamilovaná, a on přesto pořád mele o Nikky, tak si u toho pobrečíte.
Abych pravdu řekla, ta Patova naděje, je už spíše posedlostí, v té knize se mi to vůbec nelíbí, protože to až moc přehání. A nejvíc, mě na knize naštve skutečnost, že když mu Tiffany, řekne o tom, že dopisy psala, a k tomu dodá, že ho miluje. On se jako sobec otočí a uteče pryč. Pro něj to muselo být asi hrozné, ale těmi dopisy mu vlastně sdělila, že jeho bývalá žena má nový život, a že už ho nikdy nenavštíví. Řekne mu to, co před ním všichni tak tutlaly, aby se nerozčílil. Udělá to, uznávám radikálně, ale je to možná dobře, a taky se musíme vžít do toho, že ona ho chtěla, víc než jen jako přítele.

To tedy moc o depresi není, jak to čtu, ale mě záleželo na tom, abych se podělila o "stříbrné lemování", a o to jak se mi líbí co tím myslí, a také to, že se snaží vážně sledovat všechny věci s optimismem. I když jak mu v knize stále všichni připomínají, život není jako film, a nekončí vždy šťastně, není to zkrátka procházka růžovou zahradou.
V tom mají určitě pravdu, ale na tom, že chce žít, s kapkou optimismu není nic špatného.

A tady ukázka na film...


"Určite doporučuji vidět film, a číst knihu!"
Alyss Adler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama