Únor 2013

Lev

21. února 2013 v 22:40 | Alyss Adler
Lev


Asi se zeptáte, jak jsem na toto téma narazila. Já vám hned odpovím, v odpoledním nic nedělání jsem zapnula televizi a nějakým způsobem, se dostal k programu Zoom, jak jsem záhy zjistila je to zajímavá stanice, kde se dá vždy něco vybrat, jak to hlásili ukázky

Ale k tématu, o kterém chci psát. Dokument se jmenoval Lví bojiště, a proto tedy o lvech.
Děj se odehrával v Africké chráněné oblasti, s jedním s nejvyšším výskytem lvů. Období sucha, které trvá dlouhou dobu, nutí tímto územím procházet buvoli, na kterých si lvy tak rádi pochutnají. Bylo zajímavé sledovat je při lovu. Loví jen samice, někdy sama někdy ve smečce, vždy ale se strategii vydat co nejméně síly na běh a co nejvíce na lov. Nevydrží totiž běžet dlouho a rychle. Mají podivný styl chůze, takový kolíbavý, vážně fascinující jsou ale spíše jejich tesáky, kterými zaútočí na krk zvířete a snaží se prokousnout hrdlo, přitom ho tahají vahou dolů, tak že kolem něj obtočí tlapy. Bylo to…rychlé, smrtící, dobře vymyšlené, ale člověk se nemohl soustředit na tu oběť. Nesměli jste si připustit, co predátoři dělají a sledovat je při nemilostném boji. Dokážou složit opravdu velké zvířata, dokonce i na slony si troufnou. Co bylo ale překvapivé, docela dobře si s nimi poradí žirafy. Jejich kop dokáže lvovy rozrazit lebku. Lvy jsou tedy u této kořisti obezřetní, a opatrní.
Řekli byste, že hlavní silou útoku bude dominantní samec, to je však omyl, oni vážně loví jen samice. A lví pánové je při tom z povzdálí sledují a čekají na dobrou kořist, které se mají právo nasytit oni jako první, proto je také možné, že ve smečce jsou jeden, dva lvy a klidně další desítka samic. Je to podivná hierarchie, ale funguje to.

Když jsem však tak koukala na tento dokument, vzpomněla jsem si na jiný film. Na Madagaskar. Film o přátelství lva Alexe, jeho hlavní kořisti zebry Martyho, který je ale jeho nejlepším přítelem! O věčném pacientovy Melmenovi, a správňácké vtipné Glorii.
Lev je tam prostě tím, koho se bojí fosy, je vtipný, galantní, nebojácný, takový ten pohádkový ideál, tedy skoro, že? Víme, jak se k Martymu choval. Má bezvadně načesanou hřívu, taneční kroky, řve jako pravý král New Yorku. Má sice chybičky, kdo ne. Pro mě je však toto správný lev, ten hrdina. Co ochraňují přátelé a rodinu. A ne zlé zvíře xD Dětinské, já vím a hodně, ale Alík je můj hrdina.
A je to šelma, "Kdo je šelma! Ty si šelma, kdo je šelma?" xD

Alík (Alýk xD)

Alyss Adler