Aston Martin DB5

14. prosince 2012 v 18:28 | Alyss Adler |  Ostatní
Aston Martin DB5
Aston Martin DB5, britský vůz z roku 1963, patří mezi nejslavnější modely značky Aston Martinu, a to díky častému účinkování ve filmech s agentem Jamesem Bondem. Mnohými je pokládám i za nejkrásnější Aston (jsem s nimi za jedno! XD) Auto typu DB5 je vylepšenou verzí předchozího modelu DB4. Má lepší, výkonnější motor,s třemi karburátory, zavedenou synchronizované pěti stupňovou převodovku, a také nový silnější podvozek a kotoučové brzdy. Změnil se i jeho interiér, přidalo se elektrické stahování oken, sklopná sedadla nebo tlumiče. Vozy se vyráběly ve verzi coupé (to Bondovské) a cabriloet.Po uvedení do prodeje jeho cena přesáhla 4000 liber, konkrétně stál 4175. Za podobnou cenu si člověk v tehdejší době mohl koupit pozemek v makléřské čtvrti Surrey. Také to bylo výhodné pro konkurenční Jaguár E-Type, dosahující jen poloviční ceny. Vyrobila se pouze 1059 vozů, z toho většina coupé verze.Zrychlení Astonu z 0 na 100 km/h je za 8,1 sekundy.
V dnešní době, podle Top Gearu, se dá veterán z roku 64 pořídit asi za 40 000 liber. Je prý ale nebzpečný, špatně se řídí a na nic! Ovšem když se do něj přidají vychytávnky tohoto století změníse v luxusní veterán, za kterým se každý otočí. Aby jste si nemysleli, že to bude zadarmo, dáte za takový vyšperkovaný vůz asi 200 000 liber! Zhruba tedy 8 000 000 korun.
K jeho názvu. Písmena DB, jsou iniciály podnikatele Davida Browna, který firmu Aston Martin převzal v roce 1946. Tyto iniciály proto, že to on zavedl výrobu těchto sportovních modelů celé řady DB.

Ve filmech… Poprvé se objevil v bondovce Goldfinger z roku 1964, kde si Jamese zahrál Sean Connery. Podle knižní předlohy měl mít agent soudobí model DB Mark III. Nakonec se ale slavným vozem s poznávací značkou BMT 216A, stal Aston BD5. Pro natáčení byli použity dva vozy. Filmové vybavení auta, byla kupříkladu přehazovací poznávací značka, katapultující sedadlo spolujezdce, neprůstřelná skla, nebo kulomety.

Další film byl Goldeneye, kdesi Bonda zahrál Pierce Brosman (podle mě nejlepší Bond…společně s Craigem!) Film je z roku 1995 a vůz tam byl použit při honičce s Ferrari, kde se ukazuje síla a rychlost Astonu, s jeho zajímavým vzhledem a toho, že ani za Ferrarim nezaostává ve výkonu. Podle mě je mnohem lepší!
Značka vozu byla BMT 214A, a na natáčení byli použity tři vozy.

DB5 se objevila ještě v následujícím filmu Zítřek nikdy neumírá z roku 1997, a měl se objevit i v další bondovce… Jeden svět nestačí z roku 1999 ale scéna byla nakonec vystřižena a ve filmu nepoužita.

V novějším podání se objevila v roce 2006 v díle Casino Royale, kde Jamese ztvárňuje Daniel Craig, auto se tam opět objevuje jen na chvíli. Napřed patří jednomu z padouchů, nad tím ale James vyhraje auto, pak se v něm projede...a to je všechno!

A poslední a nejnovější film, kde se Aston představuje je Skyfall, Bonda zde opět obsazuje Daniel Craig a vůz dostává možnost ukázat se ve své kráse a povrchnosti, jako auto starého dobrého agenta. Je použito ke konci filmu, kdy s ním James společně z M, odjíždějí do Scotska, do starého Jamesova rodiště, aby se ukryli před padouchem Silvou, který je nakonec vypátrá….a bohužel zničí celý Aston Martin!! XD Tím končí jeho éra v dosavadních filmech s agentem Bondem.


Další film kde se Aston objevuje jsou Charlieho Andílci II. Kdy auto patří Bosleymu, který se tam s ním v podstatě jen projede ulicí ke své matce.


Jiné filym, kde si auto zahrálo byli:
Tajný závod- jedná se o stejný vůz, který byl ve filmech Goldfinger a Thunderball
Chyť mě, když to dokážeš
Agenti nula nula

Fotky z filmů¨
...Goldfinger...


... Goldeneye...

...Skyfall...
Alyss Adler
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 *Mar* *Mar* | Web | 23. prosince 2012 v 21:11 | Reagovat

Ale jako musím říct, že vkus nemáš špatný...i když...závisláku :P :D

2 Alyss Adler Alyss Adler | 25. prosince 2012 v 17:39 | Reagovat

No, nemám no :P  Závisláku? Raději bych mlčela :P :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama