Dracula

10. listopadu 2012 v 20:30 | Alyss Adler |  Čtenářský deník


Ehm...tak tady první kniha, o které jsem něco napsala... Alyss
Dracula

Dracula

Abraham "Bram" Stoker

Román lze zařadit do hororové, gotické a invazní literatury. Je psán na způsob zápisů do deníků, dopisů a telegrafů.
Příběh začíná cestou Johnatana Harkera, britského právníka, do daleké Transylvanie, za hrabětem Drakulou, projednat obchodní záležitosti. Za pár dní svého pobytu u hraběte, začíná zjišťovat, že s ním není něco v pořádku. Jeví se u něho typické známky vampyrismu: není vidět v zrcadle, spí v rakvi, nikdy s Harkrem nejedl, ve dne ho nejde zahlédnout, jelikož se bojí slunečního svitu. Po dalších dnech na zámku, získává Johnatan podezření, že ho hrabě chce zabít. Poté hrabě odjíždí do Londýna, a nechává ho v Transylvánii se svými třemi upířími manželkami. Harkrovy se později podaří uprchnout do nedalekého kláštera, kde získává pomoc.
Další zápisky jsou hlavně od Miny, Johnatanovi snoubeny, která je na návštěvě u své přítelkyně Lucy Westenrové. Do příběhu se zamotávají další postavy a to dr. John Seward, lord Arthur Goldalming a Quiencey Morris. Tihle muži požádají slečnu Lucy o ruku, a ona se rozhodne pro Arthura. Poté Mína s Lucy odjíždí do Whitby, kde začíná jejich dobrodružství s upírem. Do Whitby připlouvá loď, kde se najde mrtvá posádka, a kterou opustí černý velký pes podoby vlka.
Jednoho rána se na krku Lucy objeví dvě malé kulaté ranky. Je zesláblá a bledá, když se její stav horší a žádný doktor si neví rady, a proto dr. Seward telegrafuje o radu profesorovi Abrahamu Van Helsingovi. Ten ale místo rady přijíždí a bere si nebohou Lucy do péče. U ní se, ale přes veškerou jeho snahu, projevují stále větší známky vampyrismu. Van Helsing chrání jí i dům pomoci starých zkušeností, květy česneku, svěcená voda a hostie, to vše mu v práci pomáhalo, ale i přes tuhle magii a snahu… Jí nakonec Drákula navodí tělesnou smrt, ale její suše žije dál a její tělo se stane upírem. Toho si je Van Helsing vědom, a proto se svými přáteli vnikne do hrobky kde je uloženo Lucyino tělo, a popraví jí jako upíra. Tedy kolík do srdce, a hlavu oddělit od těla. Drákula ale nevzdá a pokračuje ve své vizi o tom, že ovládne Londýn.
Slečna Mína poté odjíždí za snoubencem do Rumunska, a tam se za něj provdá, pak se oba manželé Harkrovi vrací do Anglie za svými přáteli, a tam na ně čeká další nemilé dobrodružství. Jako další oběť si Drákula totiž vyhlídne Mínu Harkrovou. I na ní zaútočí a zmocní se její krve. I u ní se začnou jevit známky upírství, ale pak přichází zjištění, že Drákula jí nutil pít svou upírskou krev, a proto se po smrti stane jeho čtvrtou nesmrtelnou nevěstou.
Ovšem její manžel a všechny zbylé postavy vezmou její osud do svých rukou a začnou po Drákulovi pátrat a systematicky ho vytlačovat z Londýna ničímu jeho skrýše a pronásledují ho. Nakonec je nucen opustit Londýn a odcestovat do Transylvánie, ale naši hrdinové ho pronásledují až k jeho doupěti, kde ho nakonec usmrtí. Tím se zlomí kletba na paní Míně, ale zároveň umírá jeden člen jejich skupiny a to Quiencey.

Jak na mě kniha působila?

Pro mě to byla jedna z nejlepších knih, co se mi kdy dostala do ruky, a doufám, že to tak i zůstane! Podle mě je to moc zdařilé dílo, které člověka pohltí do svého děje a donutí ho o knize přemýšlet, což si myslí, že je správné. Je také zajímavé číst ve stylu staršího pasní, od spisovatele 19.st. Číst o té době, o tom jak to v tehdejší Anglii vypadalo a jak se žilo, jak se lidé k sobě chovali a vůbec je zajímavé nahlížet do života té doby. A hlavně se mi na knize líbí, že vampyrismus je tu brán klasicky, tak jak se to mezi lidmi po staletí vykládalo, a ne žádné novodobé výmysly spisovatelů, aby upíři byli co nejzajímavější a nejúžasnější a vždy ti dobří. Podle mě to je jedno z nejlepších děl o upírech jako takových.


Jak na mě působily postavy?

Někdy možná až moc upjatě, ale to bude asi dobou kdy se, kniha odehrává, Ale zase na druhou stranu, měli v sobě určitý šarm a slušnost, která se dnes jen tak nevidí. Ale i přes to mojí nejoblíbenější postava je hrabě Drákula, který i přes to že v knize nevystupuje sám za sebe, ale je ho znát jen z dopisů a popisku ostatních, i přesto je to úžasná osobnost. Je popisován s tou zlou aurou kolem sebe, ale zároveň jako gentleman, a slušný "člověk", alespoň ze začátku, ale nikdy nepůsobil dojmem čirého zla, vždy se za jeho činy schovávala lidskost, i když hlavně sebestřednou a zájem o svou osobu, ale to by mi na něm také nevadilo, prostě byl popsán jako upír jak se patří. Upír podle legend, a pověr.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama